Přijměte pozvání na pouť lékařů, sester a všech pracovníků ve zdravotnictví s mottem „Srdcem i rukama“ aneb „Ve službě životu“, která se uskuteční v rámci Dnů lidí dobré vůle ve dnech 4.-5. července 2026 na Velehradě.
Pouť je výrazem úcty, poděkování a podpory těm, kteří svou každodenní službou naplňují hodnoty lidské důstojnosti, solidarity a péče o druhé.
Spojení této pouti se slavností sv. Cyrila a Metoděje v sobě nese hluboký symbolický význam – propojuje duchovní odkaz našich patronů s posláním zdravotníků, kteří dnes pokračují ve službě člověku v jeho zranitelnosti.
Součástí programu bude mimo jiné:
výstava relikvie sv. Lukáše, evangelisty, patrona lékařů a všech zdravotníků, kterou bude možno uctít v Královské kapli
zapojení hudebního tělesa složeného ze zdravotníků během Večera lidí dobré vůle
představení významných osobností medicíny v historii naší země panem Igorem Barešem
Srdečně zveme v sobotu 20. 6. 2026 na XVI. pouť zdravotníků na Svatém Hostýně.
V 10.15 hod. bude v bazilice Nanebevzetí Panny Marie sloužena mše svatá P. ThLic. Janem Polákem, Ph.D., odborným asistentem CMTF a FZV UP Olomouc, vyučujícím etiky.
Po jejím skončení bude v 11.30 hod. v Jurkovičově sále následovat přednáška a beseda s P. Janem na téma: Přínos Cicely Saunders světové paliativní péči.
Program v 13.30 hod. zakončí společná modlitba Cesty světla.
Ve dnech 6.-10. května se konala 19. konzultace Evropské sítě nemocničních kaplanů v Madridu. Letošní setkání účastníky provázelo téma: „Pod klenbou a hluboko ve studni – sdílení příběhů kaplanství.“ Za KANK v ČR se účastnil Ondřej Doskočil, Anna Vendula Malichová a Klára Suchomelová, za ANK předseda Matěj Hájek.
Ve čtvrtek 21. května 2026 se koná konference XXI. Den hospicové péče v Prachaticích, kterou pořádá Hospic a Vzdělávací institut sv. Jana N. Neumanna, o.p.s. V programu vystoupí také nemocniční kaplani se svými příspěvky:
Mgr. Bc. Michaela Kadlčíková, DiS., Bc. Vít Kadlčík, Ing. Pavel Kuchyňka: Existenciální potřeby terminálně nemocných a zajištění „věcí posledních“
PhDr. ThLic. Marta Hošťálková, Th.D., Ph.D.: Kdo pečuje o pečující? aneb Odpovědnost k vlastnímu zdraví v kontextu EmotionAid
Srdečně zveme na Svatodušní duchovní obnovu nejen pro pracovníky ve zdravotnictví s P. Petrem Utíkalem, kaplanem v Psychiatrické nemocnici Kroměříž a Centru sociálních služeb tamtéž, v sobotu 23. května 2026 od 9.30 hod. v Arcibiskupském paláci v Olomouci.
17. května 2026 bude sloužena mše svatá za pracovníky ve zdravotnictví v poutním kostele Panny Marie Sněžné na Provodově, kterou bude celebrovat P.Marek Orko Vácha.
20. května pak pracovníci ve zdravotnictví budou putovat na Svatý Hostýn, kde v 10.15 hod. bude pro ně v bazilice Panny Marie Nanebevzaté sloužena mše sv. P. Janem Polákem, který také pronese v 11.30 hod v Jurkovičově sále přednášku „Přínos Cicely Saunders světové paliativní péči“. Pouť bude ukončena modlitbou Cesty světla.
Obsahem letošního poselství nemocným k postní a velikonoční době v Arcidiecézi olomoucké je tentokrát zamyšlení arcibiskupa Mons. Josefa Nuzíka a Mons. Ladislava Šviráka, generálního vikáře a biskupského delegáta pro pastoraci nemocných.