První ELNEC především pro nemocniční kaplany v Olomouci

Ve dnech 29. – 30. srpna 2022 uspořádal JSME BLÍZKO VÁM – Institut klinické pastorační péče, z.ú. a Centrum paliativní péče kurz „Komunikační ELNEC“ především pro nemocniční kaplany v prostorách Arcibiskupství olomouckého. Účastnilo se jej 24 nemocničních kaplanů z různých koutů České republiky, 3 nemocniční kaplani ze Slovenska a 3 zdravotní sestry. Zastoupení zdravotníků přispělo k promýšlení další spolupráce s kaplany v multidisciplinárních paliativních týmech.

Kurz zahrnoval těchto 7 modulů: Úvod do komunikace, plánování péče, rodinná konference, komunikace o symptomech, psychiatrické aspekty, komunikace o kulturních a duchovních potřebách, komunikace v závěru života. Každý z nich po uvedení do tématu pokračoval intenzivním nácvikem komunikace na danou problematiku ve 3 skupinách.  Kurz obsahoval 30 % teorie a 70 % praxe.

Bc. et Bc. Viera Ivanovová, Mgr. Anna Michlová a Mgr. Veronika Staňková, lektorky z Centra paliativní péče, svou energií přispěly k velmi dynamickému náboji celého kurzu, s empatií analyzovaly různé komunikační situace a s velkou trpělivostí pomáhaly v odstraňování mnohých komunikačních stereotypů u účastníků. Patří jim velké poděkování! Na závěr prvního dne kurzu pozdravil nemocniční kaplany také MUDr. Bc. Michal Hrnčiarik, předseda Katolické asociace nemocninčích kaplanů v ČR.

A s čím účastníci odcházeli? – „Uvědomila jsem si, že nemám nabízet pacientovi řešení jeho situace, ale podpořit ho, aby si na ně přišel sám!“ – „Mám množství podnětů k prohloubení práce s emocemi pacientů.“ – „Zde, v Olomouci, nechávám fakta a odjíždím hladit emoce.“ – „Dostala jsem manuál na obtížné rozhovory s pacienty.“