Pokyny Rady pro zdravotnictví ČBK, koordinující složky pro vyslání (příp. skončení a změny vyslání) nemocničních kaplanů římskokatolické a řeckokatolické církve, k realizaci pohovoru (zkoušky) nemocničních kaplanů nebo pastoračních asistentů v přechodném období
V souladu s ustanoveními Dodatku č. 1 k Dohodě o duchovní péči ve zdravotnictví mezi Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR z 12. 12. 2011, Část IV. Přechodná ustanovení, odst. 4 úsek A a odst. 4 úsek B, odst. 5 a 6, o pohovoru (zkoušce) katolických nemocničních kaplanů a pastoračních asistentů,[1] byla vypracována a dne 30. 6. 2014 Mons. Janem Baxantem, předsedou Rady pro zdravotnictví ČBK, schválena Metodika Rady pro zdravotnictví ČBK k realizaci zkoušky nemocničních kaplanů a pastoračních asistentů v přechodném obdobía další s ní související dokumenty:
- Pokyny pro nemocničního kaplana pastoračního asistenta k vyplnění přihlášky ke zkoušce a k vlastní zkoušce
- Přihláška nemocničního kaplana pastoračního asistenta ke zkoušce (pdf) nebo Přihláška nemocničního kaplana pastoračního asistenta ke zkoušce (xls)
- Příloha D, Seznam kontaktů na křesťanské církve, které se zavázaly zachovávat Dodatek č. 1, v místě zařízení zdravotnické sociální služby, v němž nemocniční kaplan pastorační asistent působí
- Soubor testových otázek (100) z okruhů – medicína, etika ve zdravotnictví, religionistika, pastorace a spiritualita nemocných
Absolvování zkoušky je doporučeno všem katolickým nemocničním kaplanům / pastoračním asistentům, kteří již působí nebo začnou pracovat ve zdravotnických nebo sociálních službách, a to se zřetelem na výše uvedená ustanovení Dodatku č. 1.
Výjimka: Nemocniční kaplani, kteří v akad. roce 2014/15 zahájí CŽV studium vzdělávacího programu „Nemocniční kaplan“ na CMTF UP v Olomouci, budou na konci studia absolvovat zkoušku, která bude ověřovat jejich splnění jednak kvalifikačních předpokladů pro NK obsažených v Dodatku č. 1, Části IV. Přechodná ustanovení, odst. 4 – 6, jednak kvalifikačních požadavků v Části II. Kvalifikační požadavky nemocničního kaplana (po uplynutí přechodného období).
Informace o přihlášení ke zkoušce a o vlastní realizaci zkoušky naleznou nemocniční kaplani / pastorační asistenti v přiloženém souboru: Pokyny pro nemocničního kaplana / pastoračního asistenta k vyplnění přihlášky ke zkoušce a k vlastní zkoušce.
Vyplněnou přihlášku ke zkoušce i s přílohami zašlou nemocniční kaplani / pastorační asistenti nejpozději do 15. 9. 2014 na adresu sekretářky zkušební komise:
Arcibiskupství olomoucké
Dr. Marta Hošťálková
Wurmova 9, poštovní schr. 193
771 01 Olomouc
Zkouška proběhne v úterý 30. 9. 2014 od 14 hod. ve Stojanově na Velehradě před komisí ve složení:
- P. Dr. Vojtěch Eliáš (Praha)
- P. ThLic. Mgr. Mgr. Jaroslaw Furtan (Hradec Králové)
- MUDr. Bc. Michal Hrnčiarik (Hradec Králové)
- P. ThLic. Václav Tomiczek (Ostrava)
- P. Doc. Damián Němec, dr (Olomouc)
- P. Mgr. Bohumír Vitásek (Olomouc)
- P. ThLic. Leo Zerhau. Th.D. (Brno)
- ThDr. Miriam Prášilová, Ph.D., pozorovatel za Ekumenickou radu církví
Harmonogram zkoušky:
13.30 – 13.50 prezence ke zkoušce přihlášených nemocničních kaplanů / pastoračních asistentů
14.00 – 14.30 písemná část zkoušky
14.30 – 17.30 ústní část zkoušky
Úspěšný absolvent zkoušky bude doporučen biskupovi, vysílající autoritě katolické církve, k vyslání jako nemocniční kaplan do zařízení zdravotnické nebo sociální služby.
V Praze dne 9. 7. 2014
[1] Během přechodného období (1. 1. 2012 – do 31. 1. 2018) je možné uvnitř členských církví ČBK a ERC (zvláště v katolické církvi) rozlišit nemocniční kaplany na nemocniční kaplany v užším slova smyslu (NK) a na pastorační asistenty (PA), jejichž práce je řízena nemocničním kaplanem v užším slova smyslu. Zařazení kategorie „pastorační asistent“ sleduje umožnit oficiální vyslání těch, kteří s několikaletou dobrou praxí poskytují pastorační péči ve zdravotnických, resp. sociálních zařízeních, ale nemají dokončené vysokoškolské vzdělání v oblasti teologie na magisterském stupni. Toto rozlišování je interní církevní záležitostí, vůči zdravotnickým zařízením se nadále užívá jednotné označení „nemocniční kaplan“. Srov. Dodatek č. 1, část IV. Přechodná ustanovení, odst. 2 – 3.