Prezentace KANK v ČR na Dnech lidí dobré vůle (Velehrad, 4. 7. 2018)

Jednu z výstav, které mohou účastníci zhlédnout během Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, tvoří soubor 24 černobílých fotografií s názvem „Být nablízku“, věnovaný službě nemocničních kaplanů. Jeho vernisáž, která je součástí prezentace Katolické asociace nemocničních kaplanů v ČR, se uskuteční ve středu 4. července 2018 v 15.15 ve Stojanově gymnáziu na Velehradě.

Výstavu „Být nablízku“ pořádá Arcibiskupství olomoucké, Katolická asociace nemocničních kaplanů v ČR a Fakultní nemocnice Olomouc. Již v letech 2013 – 2015 putovala po zařízeních zdravotnických a sociálních služeb, kulturních a poutních centrech. „Vernisáží na Velehradě zahájí druhé kolo své cesty po nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a hospicích. Zavítá především tam, kde během posledních třech let začali působit nemocniční kaplani. Jejím cílem je tak přispět k podpoře a rozvoji jimi vykonávané pastorační péče ve zdravotnictví,“ říká Marta Hošťálková z Katolické asociace nemocničních kaplanů.

Autorem kolekce snímků je Filip Fojtík, sice mladý fotograf, ale držitel již řady ocenění: Je dvojnásobným laureátem prestižní soutěže Czech Press Photo Canon Junior Awards za snímek „Loučení Poláků s oběťmi leteckého neštěstí“ (2010) a za soubor „Stáří“ (2011), držitelem 1. místa ve Fotografické soutěži Velehrad 2010 v kategorii Portrét za soubor „Boží služebníci“.

„Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě,“ vyjmenovává Hošťálková.

Vernisáž je podle ní součástí prezentace Katolická asociace nemocničních kaplanů v ČR, která pro její účastníky a další hosty připravila pestrý doprovodný program:

– „Děti dětem“. Příchozí děti budou s přítomnými nemocničními kaplany vyrábět srdíčka, která obdrží rodiče, jež utrpěli perinatální ztrátu. Nemocniční kaplani doprovázejí také maminky, kterým zemřelo děťátko před, při nebo po porodu. Srdce bude něžnou připomínkou na zemřelé miminko, ovoce rodičovské lásky a dotek nevinné čistoty.

– „Kdo je to nemocniční kaplan?“ Na tuto a další otázky v souvislosti s poskytovanou pastorační péči ve zdravotnictví budou návštěvníci hledat odpovědi při minidotazníkovém šetření. Jeho cílem je zjistit, jaké znalosti a zkušenosti s nemocničními kaplany má veřejnost 12 let od podepsání Dohody o duchovní péči ve zdravotnictví mezi ČBK a ERC.

– „I o Vánocích na vás myslíme.“ Účastníci prezentace budou zhotovovat papírové (plastické) vánočních ozdoby, kterými nemocniční kaplani o vánočních svátcích obdarují pacienty, jimž zdravotní stav nedovolí návrat v tento čas narození Boží lásky ke svým blízkým.

Příloha: Vernisáž fotografií o službě nemocničních kaplanů (pozvánka)

(gra)