Zpráva z 15. konzultace Evropské sítě nemocničních kaplanů

Zveřejněno: ,

V belgickém Blankenburgu se letos od 15. do 19. června uskutečnila 15. konzultace Evropské sítě nemocničních kaplanů (European Network of Health Care Chaplaincy). První konzultace proběhla v roce 1990 v Berlíně a zúčastnilo se jí 11 nemocničních kaplanů. Dvě předchozí konzultace v letech 2016 a 2014 se zabývaly významem výzkumu pro službu nemocničních kaplanů a jejich výsledkem bylo vytvoření evropského výzkumného centra nemocničního kaplanství ERICH (European Research Institute for Chaplaincy in Healthcare) na Katolické univerzitě v Lovani.

Přednášky a semináře byly zaměřeny na prožívání a rozvoj spirituality, formaci a osobnostní růst nemocničních kaplanů. Setkání se zúčastnilo 68 nemocničních kaplanů z 20 evropských zemí a dva hosté, jeden z USA a druhý z Austrálie. Českou republiku za Katolickou asociaci nemocničních kaplanů v ČR na konzultaci reprezentovali Václav Tomiczek a Marek F. Drábek a za Asociaci nemocničních kaplanů Matěj Hájek.

Poptávka po nemocničních kaplanech v zařízeních zdravotnických a sociálních služeb v naší zemi stále roste. Nabízí se tak další z možností uplatnění pro absolventy magisterského studia teologie.