Z vernisáže výstavy „Být nablízku“ na Velehradě

Ve středu 4. července 2018 v rámci Dnů lidí dobré vůle se ve Stojanově gymnáziu na Velehradě uskutečnila vernisáž výstavy „Být nablízku“, která představuje cyklus 24 černobílých snímků, věnovaný službě nemocničních kaplanů.

Výstavu uspořádalo Arcibiskupství olomoucké, Katolická asociace nemocničních kaplanů v ČR a Fakultní nemocnice Olomouc. Za pořadatele promluvil Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, Mons. Bohumír Vitásek, biskupský delegát pro pastoraci nemocných v Arcidiecézi olomoucké, a MUDr. Bc. Michal Hrnčiarik, předseda asociace.

Poté shromážděné pozdravili zástupci organizací sdružující naše kolegy, vězeňské, vojenské a nemocniční kaplany:

Ing. Bc. Pavel Kočnar, hlavní vězeňský kaplan,

Plk. gšt. Pavel Knichal, hlavní vojenský kaplan,

Mgr. Anna Šourková, předsedkyně Asociace nemocničních kaplanů.

Byli jsme svědky mimořádné chvíle, kdy na jednom místě se sešli hlavní představitelé všech oborových resortů kaplanské služby, kteří po skončení vernisáže diskutovali a vyměňovali si zkušenosti v atmosféře vzájemného přijetí a porozumění.

Mladý, talentovaný fotograf Filip Fojtík, autor vystavovaných snímků, se podělil o své zážitky během jejich pořizování: „Všechna setkání s pacienty a nemocničními kaplany obsahovala velmi silné momenty, plné emocí, duchovní hloubky a tajemství života, bolesti a smrti. Zůstávají pro mě i po pěti letech od realizace fotografií stále živá a nezapomenutelná.“

Vernisáží provázela Romana Odstrčilová, moderátorka Rádia Prohlas, a Radmila Zaoralová, bývalá nemocniční kaplanka a v současné době provozovatelka pohřební služby. O zpěv s doprovodem varhan, kytary a flétny se postarala skvělá Schólička pod vedením Stanislava Giesla z farnosti Svatého Ducha ze Starého Města u Uherského Hradiště. K jejímu nadšenému přednesu se spontánně připojovala řada přítomných.

Vernisáž byla velmi radostnou událostí, prosycenou vděčností Bohu a všem, kteří se podíleli na vzniku dobrého díla, výstavy o službě nemocničních kaplanů. Během podzimu ji bude možné shlédnout na vybraných místech Diecéze českobudějovické…