Vzdělávací cyklus „Dobrá smrt“ (Radio Proglas, každé pondělí v 16 hod.)

Zveřejněno: ,

Vzdělávací cyklus „Dobrá smrt“ chce nabídnout důležité informace pro ty, kteří se musí vyrovnávat s náročnou diagnózou neléčitelné nemoci. S odborníky, kteří problémy terminální fáze onemocnění řeší běžně v praxi, bude snaha vcítit se do obtížné situace pacienta a přemýšlet nad tím, co prožívá, jaké může mít před sebou překážky, jak komunikovat s rodinou a jak dojít ke smíření.

1. Díl: Sdělování diagnózy, MUDr. Ondřej Slána, PhD.

2. Díl: Komunikace s rodinou

Zvládání komunikace v rodině je běžně náročné. O to více je složitější situace, pokud se nám do cesty postavila nevyléčitelná nemoc.

Co všecno můžeme svým blízkým říci? A co když jim nic říkat nechci? Mám za sebe nechat jednat lékaře? Anebo naopak, rád bych se někomu vypovídal, ale ostatní se mi raději vyhnou, protože jsem pro ně „ten, kdo umírá“. Jak jim říci, že stále žiju? Odpovědi na tyto a další otázky uslyšíte v rozhovoru s ředitelem Centra paliativní péče psychologem PhDr. Martinem Loučkou, PhD.

V dalších dílech otevřeme témata: umírání dítěte, životní priority, smíření se smrtí, duchovní doprovod, poslední týdny a dny života a truchlení. Na pokračováních s námi spolupracují psycholog Martin Loučka, MUDr. Eva Hegmonová, psycholog David Štěpánek, zdravotní sestra Alžběta Marková a farářka Radka Včelná.

Repríza: ve čtvrtek v 0.05 a v neděli v 10.30